Pierwsze objawy ciąży
Ciąża to stan, w którym zachodzi szereg zmian w kobiecym organizmie. Niektóre są gwałtowne, inne procesy zachodzą wolniej. Mimo że w ciele dzieje się naprawdę sporo, nie od razu jest to widoczne gołym okiem. Co nie oznacza, że jest też takie całkiem niezauważalne.
Wiele zależy od tego, czy ciąża jest wyczekana i planowana, czy stanie się niezapowiedzianą niespodzianką.
Jeżeli planowaliśmy ciążę, dużo łatwiej będzie zaobserwować jej pierwsze symptomy. Ze względu na trwającą burzę hormonów możemy zauważyć wyostrzenie zmysłów. Niektóre zapachy będziemy odczuwać intensywniej, inne wydadzą nam się brzydkie, a jeszcze inne będą przywoływać skojarzenia. Podobnie ze smakiem. Kobiety w ciąży często zauważają, że wyczuwają metaliczny posmak. Sięgają po produkty, za którymi dotychczas nie przepadały, a od innych je odrzuciło. Niektóre twierdzą, że nawet woda zaczęła smakować odrobinę inaczej. Zdarzają się również poranne nudności i nie tylko te poranne. Podobnie możemy odczuwać dyskomfort po sutym obiedzie.
Poza tym zmienia się wrażliwość piersi. Te wydają się bardziej tkliwe nawet przy kontakcie z materiałem. Mogą stać się cięższe, a brodawki mogą wyglądać nieco ciemniej.
Kolejnym objawem ciąży jest zmęczenie. Cały okres ciąży to dla organizmu ogromny wysiłek i nawet jeśli z początku ta rewolucja nie jest łatwo zauważalna, nie znaczy, że nie będziemy odczuwać zmęczenia, senności i większego zapotrzebowania na odpoczynek.
Do tego możemy zauważyć zwiększoną produkcję śluzu i częstsze oddawanie moczu.
A brak spodziewanej miesiączki to pierwszy najwyraźniejszy sygnał, przy którym niemal każdej kobiecie przychodzi myśl o możliwej ciąży.
O ile spodziewaliśmy się zajścia w ciążę te sygnały mogą zostać zauważone, ponieważ wyczulamy się na nie. Jednak w przeciwnej sytuacji są one zazwyczaj lekceważone. Zmęczenie zrzucamy na pracę lub pogodę, tkliwość piersi na nadchodzącą miesiączkę, zmiany smaku i węchu praktycznie nie zauważamy. Podobnie jak częstszego załatwiania potrzeb w toalecie, czy sięgania po inne produkty spożywcze. Dopiero brak miesiączki zapala lampkę ostrzegawczą.
Jeżeli planujemy ciążę z wyprzedzeniem należy podejść do tego z rozsądkiem. Wcześniej zadbać o stan uzębienia, udając się do dentysty. Zrobić podstawowe badania krwi i moczu, które można skonsultować z lekarzem rodzinnym lub ginekologiem. Dodatkowo przyjmować kwas foliowy, który jest bardzo ważny nie tylko dla zdrowia płodu, ale również pomaga w samym zapłodnieniu. Co ciekawe, może być przyjmowany nie tylko przez kobietę, ale również przez partnera. Poza tym najlepiej z wyprzedzeniem rzucić wszelkie używki i ograniczyć produkty szkodzące zdrowiu, takie jak produkty wysoko przetworzone.
Powinno się wprowadzić drobną aktywność fizyczną, chodzić na spacery, pić dużo wody i zdrowo się odżywiać, tak aby dostarczać organizmowi niezbędnych witamin i minerałów według zapotrzebowania.
W przypadku przyjmowania leków należy porozmawiać z lekarzem i powiedzieć mu o planowaniu ciąży. Lekarz odpowie na wszystkie pytania, rozwieje wątpliwości i omówi ewentualne stosowanie zamienników bezpieczniejszych dla ciąży, jeżeli lek musi być przyjmowany.
Jednak w wielu przypadkach ciąża jest niespodzianką. Nie tylko z powodu nieuwagi. Czasem zdarza się, że zawiedzie zabezpieczenie, czasem to romantyczny impuls, a czasem nie udawało się mimo starań, więc zaczęliśmy odpuszczać. Ile par, tyle historii. W takich sytuacjach najczęściej pierwszym zauważonym sygnałem jest brak miesiączki w odpowiednim terminie. Gdy test ciążowy wskaże dwie kreski, wtedy już powinniśmy niezwłocznie zadbać o podstawy zdrowotne. Odstawić używki, przyjmować witaminy (w tym bardzo ważny kwas foliowy), skontaktować się z lekarzem i wykonać niezbędne badania. Przede wszystkim na siebie uważać.
Jeśli jednak test wyszedł negatywnie, a nadal nie doczekaliśmy się spodziewanego okresu, można wykonać badanie krwi, które określi poziom HCG albo po kilku dniach wykonać kolejny test. Jeżeli nadal nic nie wskazuje na ciążę, a miesiączka się nie pojawiła, warto udać na wizytę do ginekologa, żeby sprawdzić przyczynę takiego stanu rzeczy. Brak miesiączki jest nie tylko objawem ciąży, ale również chorób.
Najnowsze komentarze