Łysienie telogenowe
Każdy włos posiada swój własny cykl życia i składa się on z trzech faz: anagen, katagen i telogen. Czyli faza wzrostu, przejściowa i spoczynku. I właśnie wtedy, gdy dochodzi do zaburzenia dwóch pierwszych faz (anagen i katagen), nowe włosy nie rosną, a znaczącą większością posiadanych przez nas włosów są te w ostatniej fazie, czyli wypadającej. Normalnie, zdrowe włosy wypadają codziennie! Każdego dnia tracimy od osiemdziesięciu do stu włosów, jeśli przestają rosnąć nowe, następstwem jest łysienie.
Łysienie telogenowe dotyka głównie kobiet i na szczęście jest przejściowe. Jednak zanim odbudujemy wcześniejszy stan naszych włosów, możemy borykać się problemem nawet przez kilka miesięcy. A to dlatego, że najczęściej zauważamy łysienie wiele tygodni później od faktycznego powodu jego powstania. W związku z tym na wzrost zdrowych włosów musimy poczekać. Jednak nie należy się poddawać. Im szybciej o to zadbamy, tym szybciej mamy szansę wrócić do poprzedniego stanu.
Przyczyny łysienia telogenowego
Przyczyn łysienia telogenowego może być kilka, ale wszystkie dotyczą naszego zdrowia. To następstwo przesilonego organizmu. Wymienić można tutaj ciążę, poród, ciężkie przebyte choroby, operacje, przyjmowanie niektórych leków, odstawianie leków przyjmowanych przez dłuższy czas (w tym antykoncepcja i beta-blokery), problemy tarczycowe, anemia, nieprawidłowa dieta (w tym głodówki), brak witamin, jak również przyczynić się może silny stres lub trauma.
Leczenie łysienia telogenowego
Zdarza się, że przypadłość wycisza się sama. Na przykład w przypadku ciąży, po upływie czasu, w którym gospodarka hormonalna stabilizuje się, włosy po prostu odrastają.
Najważniejszym w procesie leczenia jest odnalezienie i wyeliminowanie powodu, który przyczynia się do łysienia.
Należy zadbać o zdrowie. Wdrożyć dietę, która dostarczy odpowiedniej ilości składników odżywczych bogatych w witaminy i minerały, nie zapominać o nawodnieniu organizmu, czyli piciu odpowiedniej ilości wody. Warto również zacząć używać delikatnych kosmetyków do pielęgnacji włosów, zwracać uwagę na skład produktów. Można również zasięgnąć porady farmaceuty i sięgnąć po produkty apteczne.
Dostępne są także zabiegi medyczne i kuracje, które mogą pomóc uporać się z problemem.
Najnowsze komentarze