Każdy włos ma swój własny cykl życia, który składa się z trzech etapów. Najpierw włosy rosną, później utrzymują się w stanie przejściowym, a na końcu przechodzą w fazę spoczynku, która kończy się wypadnięciem włosa, a raczej włosów, bo tracimy ich nawet do stu dziennie! Fazy te nazywamy anagen, katagen i telogen. Jeżeli dojdzie do zaburzenia jednej z nich, następstwem może okazać się łysienie.
Cykl życia włosa trwa od kilku miesięcy do nawet siedmiu lat, a jego grubość wynosi 0,1 milimetra.
Na samej głowie znajduje się około 100-150 tysięcy mieszków włosowych, na całym ciele około 5 milionów.
Włosy rosną we własnym tempie i może się ono różnić u każdej osoby. Jednak przeciętnie jest to 1 centymetr w ciągu miesiąca, a więc 12 centymetrów rocznie.
Ilość włosów może się różnic od ich koloru! Oczywiście tego naturalnego, chociaż farbowanie wpływa na ich kondycję i czasami większą częstotliwość wypadania.
Włosy na ciele mają za zadanie chronić nas przed urazami i pomagać regulować temperaturę. Jedyne miejsca, które pozbawione są owłosienia to: usta, wnętrza dłoni, zgięcia łokci i kolan i podeszwy stóp.
Kondycja i zdrowie włosów, podobnie jak cery, odzwierciedla nasz tryb życia. Szkodzą im używki, zła dieta, nieodpowiednie nawodnienie organizmu, braki witamin, źle dobrana pielęgnacja, częste stosowanie lakierów, żeli, farb i używanie urządzeń do ich modelacji. Nie służą im również promienie UV i fryzury, które przez zbyt mocne ściągnięcie nadrywają cebulki włosów.
Przyczyn wypadania lub złej kondycji włosów może być wiele. Od stosowania nieodpowiednich szamponów po objawy chorobowe. Jeżeli zauważymy znaczą utratę włosów, ich zwiększoną ilość na szczotce lub pościeli, warto zastanowić się nad tego powodem i nie lekceważyć sygnałów wysyłanych przez ciało.
Najnowsze komentarze