Bataty: trzy powody, dla których warto je jeść

Bataty, czyli słodkie ziemniaki są w Polsce mało znane i tak naprawdę nie wiele o nich wiemy. Tymczasem bataty to nie tylko smaczne warzywo, lecz również źródło wielu składników odżywczych i minerałów. Bataty mają tak wiele właściwości leczniczych, że w dawnych czasach uchodziły nie za zwyczajowy pokarm, lecz za cudowne lekarstwo, zdolne uleczyć wiele poważnych chorób.

Skąd wywodzą się bataty? Wiedza

Bataty pochodzą z Ameryki Środkowej oraz Ameryki Południowej. Te słodkie ziemniaki znane są pod różnymi nazwami. Fakt ten spowodowany jest tym, że w obiegu funkcjonuje wiele odmian batatów, stąd też można się spotkać z takimi obiegowymi określeniami batatów, jak: pataty, kumara czy wilec ziemniaczany.

Te specyficzne ziemniaki, aby prawidłowo się rozwijać i rosnąć, potrzebują ciepłego i wilgotnego klimatu. Obecnie największymi dystrybutorami batatów na rynki światowe są Chiny, Indonezja, Uganda czy Nigeria. Bataty trafiły do Europy za sprawą Krzysztofa Kolumba i jego podbojów terytorialnych. Gdyby nie on, to cudowne warzywo prawdopodobnie nigdy nie trafiłoby na nasz rynek.

Odmiany batatów- jakie są i co je różni?

Co zdumiewające bataty występują w prawie 400 odmianach. Ta różnorodność gatunkowa jest naprawdę czymś imponującym. Rzadko spotyka się warzywo, które może mieć aż tyle wariantów. Najpopularniejsze odmiany batatów to te z pomarańczową bądź czerwoną skórką. Jednak bataty mogą też mieć żółty bądź fioletowy kolor.
Niemniej to nie jedyna rozbieżność, jeśli chodzi o bataty . Jak się okazuje, różne ich odmiany mają nie tylko inną wartość odżywczą i energetyczną, lecz cechują się też zgoła odmiennymi właściwościami leczniczymi. Ta informacja zaskoczyła nie tylko zwyczajnych wielbicieli wyżej wymienionego warzywa, ale także samych badaczy.

Powody, dla których warto jeść bataty – dieta i zdrowie

Główną przyczyną, przez którą bataty powinny na stałe zagościć w naszym menu- jest to, że mają one silne właściwości antynowotworowe. Zawarty w nich beta-karoten zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi. Bataty tyle, tylko że nie te czerwone- a fioletowe hamują zmiany nowotworowe ulokowane w jelicie grubym. Co więcej, udowodniono, iż regularne spożywanie batatów może profilaktycznie ochronić przed rakiem również takie organy, jak nerki, pęcherz czy prostata. Dlatego też warto rozważyć, czy aby bataty nie powinny zastąpić tradycyjnych ziemniaków w naszym jadłospisie, skoro mają znacznie więcej od nich zalet.

Bataty działają nie tylko na nasz układ trawienny czy immunologiczny, lecz także na wzrok. Mają w swojej strukturze mnóstwo luteiny, a ona, jak wiadomo- odpowiada i to w znacznym stopniu za prawidłowe widzenie. Bataty są w tym przypadku niejako naturalnymi suplementami diety, które pozwolą nam nie tylko wzmocnić oczy, lecz także są lekarstwem na takie przypadłości jak zaćma czy jaskra. Zawarte w batatach karetonoidy skutecznie im przeciwdziałają. Jedząc bataty regularnie jest większa szansa, iż zachowamy sokoli wzrok do późnej starości.

Trzecim i ostatnim powodem, dla którego warto jeść bataty jest to, iż wzmacniają one pamięć. Dzieje się tak, ponieważ zawierają one spore ilości antocyjanów. Wyżej wymienione związki chemiczne znacznie wzmacniają funkcje poznawcze i motoryczne organizmu, co pozytywnie wpływa też na pamięć. Dzięki batatom takie przypadłości wieku podeszłego jak zapominanie czy dezorientacja przestrzenna zostają zażegnane.

W jakiej formie można podawać bataty?

Najczęściej bataty lądują na stole jako frytki. Są one naprawdę pyszne i praktycznie niczym nie różnią się od tych, zrobionych z białych i niesłodkich ziemniaków. Bataty można też serwować w postaci zapiekanych talarków. W tej formie smakują równie obłędnie. Wreszcie z tych słodkich ziemniaków da się zrobić smakowite purée. Jak widać, bataty to naprawdę genialne warzywo, z którego powstają prawdziwe pyszności.

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *