Katam henna – co warto wiedzieć?

Jeśli chcesz zmienić lub odświeżyć kolor swoich włosów, ale nie chcesz używać w tym celu chemicznych farb, które niszczą i przesuszają kosmyki – wybierz naturalne metody farbowania. W tym celu niezastąpione są zioła. Jednym z nich jest katam. W tym artykule dowiesz się więcej na jego temat.

Katam henna – co to jest?

Katam jest ziołem bardzo podobnym do indygo, którym można zafarbować włosy na ciemne odcienie. Katam jest jednak nieco delikatniejszy w działaniu, dlatego jego stosowanie wymaga większej ostrożności. Pozwala jednak na uzyskanie dużo szerszej gamy kolorów, od chłodnego blondu po głęboką czerń. Jest to zioło warte uwagi, ponieważ nie stwarza ryzyka uzyskania zielonych włosów, na wypadek próby rozjaśniania.

Katam henna, podobnie jak inne zioła do farbowania, musi być przygotowana w formie pasty. Ma ona zielonkawy kolor, który powoli przechodzi w czarny, smolisty odcień. Charakteryzuje się konsystencją łatwą do nakładania. Nadaje się świetnie do stosowania zwłaszcza na ciemnych włosach, lub w celu przykrycia siwych włosów. Pozwala na uzyskanie naturalnych odcieni ciemnego brązu lub czerni. Nadaje włosom ciemne, ale ciepłe tony.

O czym należy pamiętać?

Stosując katam należy przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze, nie należy go zakwaszać, tak jak np. cassii. Można jednak do mieszanki dodać szczyptę sody, aby kolor jak najmocniej chwycił. Jest to zioło, które nie lubi kwaśnego środowiska. Po drugie, katam nie wymaga odstawiania – mieszankę można nakładać na włosy bezpośrednio po przygotowaniu. Ostateczny kolor przy farbowaniu katamem uzyskuje się czasem nawet po kilku dniach, dlatego w tym czasie nie należy włosów myć, czy też nakładać na nie kosmetyków. Warto więc farbowanie odłożyć na czas, w którym możemy spokojnie spędzać dni w domu. Katam można mieszać z innymi ziołami, np. henną lub indygo, w celu uzyskania konkretnego odcienia. Przed nałożeniem farby zaleca się wykonanie próby uczuleniowej, a zarazem próby kolorystycznej na niewielkim obszarze skóry i pasemku włosów. Wtedy mamy pewność, że nie zrobimy sobie krzywdy.

Farbowanie ziołami stanowi świetną alternatywę dla standardowych farb. Pozwala na uzyskanie wielu różnych odcieni, zapewniając przy tym naturalny efekt. Nie musimy się również martwić o zniszczenie włosów. Użycie katamu wymaga dokładności i przygotowania, ale efekty ostateczne mogą przewyższać nawet najdroższe farby chemiczne.

Kategoria: uroda, kobieta

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *