Echinacea. Właściwości zdrowotne jeżówki purpurowej.
Echinacea jest rośliną, która jest coraz częściej stosowana i sprzedawana w aptekach. Dzięki swoim właściwościom poprawiającym system odpornościowy, jest sprzedawany szczególnie w sezonie jesiennym, aby zapobiec drobnym chorobom, takim jak przeziębienia, bóle gardła… spowodowane zmianą pory roku i nadejściem zimnej pogody. Jest to również roślina polecana w okresie stresu, ponieważ kiedy jesteśmy zestresowani nasze mechanizmy obronne słabną, dlatego echinacea chroni nas przed wirusami i bakteriami.
W obrębie echinacei istnieje wiele odmian tej rośliny, najczęściej spotykana jest purpurowa. Należy do typu roślin wieloletnich, może osiągać do jednego metra wysokości i należy do rodziny astrowatych. Słoneczniki i stokrotki również należą do tej rodziny. W rzeczywistości, centralny rdzeń kwiatu często przypomina słonecznik. Liście jeżówki purpurowej mają wąskie listki i długie łodygi, kwitną również w połowie lata, a ich okres kwitnienia wynosi 90 dni, czyli są gotowe do spożycia jesienią.
Jest to roślina pochodząca z Ameryki Północnej, używana przez tubylców do leczenia różnych dolegliwości, którą osadnicy szybko przejęli ze względu na jej właściwości lecznicze. Można go znaleźć głównie w Teksasie, gdzie zwykle występuje na dużych równinach w suchym klimacie.
Właściwości echinacei. Ciekawostki
Echinacea jest naturalnym środkiem o właściwościach immunostymulujących, antyseptycznych, przeciwzapalnych, antybiotycznych, przeciwgrzybicznych i leczniczych.
- Stymuluje fagocytozę. Aktywuje produkcję komórek makrofagów, które są mechanizmem naszego organizmu do atakowania i eliminowania toksycznych cząsteczek (bakterii i wirusów), aby nie dopuścić do rozwoju choroby.
- Zwiększa proliferację limfocytów. Innymi słowy, zwiększa liczbę limfocytów potrzebnych do atakowania bakterii, które próbują dostać się do naszego organizmu, a tym samym pozwala uniknąć wszelkiego rodzaju infekcji.
- Zapobiega syntezie prostaglandyn i leukotrienów, blokując w ten sposób stan zapalny. Innymi słowy, aktywuje produkcję leukocytów, które blokują działanie wirusów i bakterii. Dzięki tej właściwości oraz właściwościom antybakteryjnym jest szeroko stosowany w zapobieganiu przeziębieniom, łagodzeniu ich objawów, a nawet zapobieganiu nawrotom choroby.
- Szczególną cechą echinacei jest to, że wykazano jej skuteczność w zwalczaniu wirusów takich jak, wirus grypy, adenowirus typu 3 i typu 11 oraz wirus opryszczki zwykłej typu 1.
- Echinacea ma właściwości gojące rany, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Jak wspomniano powyżej, echinacea pomaga regenerować skórę i jest stosowana miejscowo w leczeniu problemów skórnych, takich jak egzema lub atopowe zapalenie skóry. Jest również stosowana w kosmetykach naturalnych.
- Zmniejsza dyskomfort spowodowany problemami trawiennymi.
Najnowsze komentarze