Metody Antykoncepcji dla kobiety

Dostępnych jest wiele różnych metod antykoncepcji, a każda z nich ma swoje wady i zalety. Niektóre metody są bardziej skuteczne niż inne, a niektóre mają więcej skutków ubocznych. Ważne jest, aby omówić różne opcje z lekarzem prowadzącym, aby znaleźć najlepszą metodę dla siebie.

Do najbardziej rozpowszechnionych rodzajów antykoncepcji należą:

  • Antykoncepcję hormonalną, taką jak tabletki antykoncepcyjne, pierścienie dopochwowe, implanty i zastrzyki.
  • Metody barierowe, takie jak prezerwatywy i diafragmy
  • Trwała antykoncepcja, taka jak podwiązanie jajowodów lub wazektomia (odcięcie jajowodów).

Podwiązanie jajowodów i wazektomia to zabiegi chirurgiczne polegające na przecięciu lub podwiązaniu jajowodów lub wazówce. Zabiegi te uniemożliwiają plemnikom dotarcie do komórki jajowej, zapobiegając w ten sposób zapłodnieniu i ciąży. Zarówno podwiązanie jajowodów, jak i wazektomia są uważane za bardzo skuteczne metody antykoncepcji, ponieważ odsetek niepowodzeń wynosi mniej niż 1%. Zawsze istnieje jednak niewielkie ryzyko powikłań, takich jak krwawienie lub infekcja po zabiegu. Ponadto możliwe jest ponowne połączenie się jajowodów.

Pozostałe z najpopularniejszych metod antykoncepcji to:

  • Pigułka: Jest to pigułka hormonalna, którą przyjmuje się codziennie, aby zapobiec ciąży. Przy prawidłowym stosowaniu jest ona bardzo skuteczna.
  • Plaster: Jest to cienki plaster, który przykleja się na skórę i uwalnia hormony do organizmu, aby zapobiec ciąży. Jest on również bardzo skuteczny, jeśli jest prawidłowo stosowany.
  • Pierścień: Jest to miękki, elastyczny pierścień wprowadzany co miesiąc do pochwy, który uwalnia hormony i zapobiega ciąży. Jest on również bardzo skuteczny, jeśli jest prawidłowo stosowany.
  • Wkładka wewnątrzmaciczna: Jest to małe urządzenie w kształcie litery T, które lekarz umieszcza w macicy. Zapobiega ona przedostawaniu się plemników do komórki jajowej i może być pozostawiona w macicy.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *