Dlaczego nasiona roślin strączkowych są tak ważne w diecie?

Zapewne nie raz słyszałeś, jak ważne jest włączenie nasion roślin strączkowych do regularnej diety. Ale czy wiesz dlaczego?

Węglowodany złożone. Wiedza

Nasiona roślin strączkowych są bogate w węglowodany złożone, które powoli wprowadzają glukozę do krwi, utrzymując jej poziom na stałym poziomie, a także zapewniają organizmowi sytość i zapobiegają uczuciu głodu. Nie zawierają prawie wcale tłuszczu i powinny stanowić część zdrowej diety, dlatego też są zalecane dla diabetyków, dzieci, studentów i osób uprawiających ćwiczenia fizyczne.

Witaminy.

Rośliny strączkowe, takie jak soczewica, ciecierzyca i groch, są bogate w witaminy z grupy B, które pomagają utrzymać układ nerwowy w dobrym stanie; soczewica zawiera na przykład foliany, które organizm przekształca w kwas foliowy i które zapobiegają objawom depresji. Alfalfa i fasola są bogate w witaminę C i pomagają neutralizować wolne rodniki, natomiast fasola jest doskonałym źródłem witaminy A w postaci beta-karotenu, który jest ważny dla skóry i oczu.

Minerały.

Są one również bogate w składniki mineralne, takie jak żelazo (soja i ciecierzyca), wapń (soja), fosfor (bób, soczewica i fasola), magnez (groch i soczewica) i pomagają zapobiegać chorobom układu krążenia.

Aminokwasy.

Rośliny strączkowe są bogate w białko roślinne, choć o niższej jakości niż białko zwierzęce, ponieważ są ubogie w aminokwasy, takie jak metionina, tryptofan i cysteina; jednak w połączeniu ze zbożami, które są bogate w te aminokwasy, dostarczają bardzo zdrowego białka, które jest bardziej strawne niż białko pochodzące z mięsa. Soja jest najbogatsza w białka roślinne i zawiera pełen zakres niezbędnych aminokwasów. Uważa się je za idealne w walce ze starzeniem się, poprawiają zdrowie skóry, włosów i paznokci, wzmacniają mięśnie i poprawiają sprawność umysłową, a to tylko niektóre z ich zalet. Są one bogate w węglowodany i mają dużą wartość energetyczną, zwłaszcza fasola czerwona, soczewica i ciecierzyca.

Błonnik.

Są one bogate w rozpuszczalny i nierozpuszczalny błonnik i pomagają obniżyć poziom cholesterolu oraz zapobiegają zaparciom, zwłaszcza fasola, a także pomagają zapobiegać niektórym rodzajom raka, takim jak rak piersi, płuc i okrężnicy. Jak widać, biorąc pod uwagę ich liczne właściwości i korzyści zdrowotne, warto spróbować włączyć nasiona roślin strączkowych do swojej codziennej diety, a zdrowie będzie nam za to wdzięczne.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *