Fizykoterapia – rodzaje, wskazania, ważne informacje

Fizykoterapia jest stosowana bardzo często jako wsparcie leczenia. Odpowiednio dobrana terapia to duże szanse na odzyskanie możliwości komfortowego funkcjonowania. Jeśli odczuwasz bóle stawów czy kręgosłupa, warto zastanowić się nad możliwością podjęcia tej formy terapii. Pamiętaj, że nie warto zwlekać. Leczenie jest najskuteczniejsze wówczas, gdy zostanie podjęte w odpowiedniej chwili. Jeśli więc odczuwasz nieprzyjemne dolegliwości, zgłoś się do specjalisty jak najszybciej.

Rodzaje fizykoterapii

Istnieje wiele rodzajów fizykoterapii. Wśród najpopularniejszych znajduje się wykorzystanie lasera niskoenergetycznego. Ten rodzaj terapii działa przeciwzapalnie, przynosi ulgę w bólu, zmniejsza obrzęki pourazowe, regeneruje tkanki i usprawnia procesy odpornościowe. Przeciwwskazaniem do podjęcia tej formy są choroby nowotworowe, ciąża oraz epilepsja.
Ultradźwięki także są wykorzystywane bardzo często w terapii. Stosuje się je w przypadku rwy kulszowej, chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa czy w w przypadku nerwobóli. Ultradźwięki łagodzą bóle, przyspieszają gojenie się ran.
Kolejny popularny rodzaj to magnetoterapia, podczas której wykorzystywane jest pole magnetyczne. Często stosowana w przypadku urazów sportowych, osteoporozy, chorób zwyrodnieniowych stawów czy zaniku mięśni.
Krioterapia także jest bardzo popularna. Jej zastosowanie polega na użyciu niskiej temperatury na wybranej części ciała. Dzięki tej formie terapii możliwe jest zmniejszenie dolegliwości bólowych. Krioterapia działa korzystnie dla transportu tlenu do mięśni.

Zalety fizykoterapii

Wspomniana forma terapii ma wiele zalet. Wśród największych można wymienić różnorodność. Dzięki temu terapia może być zastosowana w wielu przypadkach i przynosić ulgę pacjentowi. Mówiąc o zaletach nie można zapomnieć również o tym, iż ta forma terapii jest bardzo skuteczna. Większość zabiegów nie powoduje odczuwania bólu, a efekty można odczuć w początkowej fazie terapii.

Wskazania do podjęcia fizykoterapii

Istnieje wiele wskazań do podjęcia fizykoterapii. Oto niektóre z nich;

  • stłuczenia tkanek,
  • stłuczenia mięśni,
  • choroby zwyrodnieniowe stawów,
  • bóle kręgosłupa,
  • złamania,
  • zespoły bólowe,
  • infekcje ropne,
  • zapalenie stawów,
  • uszkodzenia ścięgien, więzadeł,
  • nerwobóle,
  • dyskopatia,
  • osteoporoza.

Podsumowanie

Odpowiednio dopasowane i szybko podjęte leczenie daje najlepsze efekty. Jeśli odczuwasz niepokojące dolegliwości, które utrudniają komfortowe funkcjonowanie, warto jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Fizykoterapia jest bardzo popularną formą wspomagania leczenia. Jej zalety to wysoka skuteczność, brak bólu podczas zabiegów, szybkie efekty, różnorodność. Ta forma terapii może pomóc w wielu przypadkach, takich jak dolegliwości związane ze stłuczeniami, złamaniami, dyskopatią, nerwobólami, infekcjami ropnymi, zapaleniami stawów. Warto skorzystać z tej formy terapii, aby móc odzyskać sprawność i znowu funkcjonować bez odczuwania bólu i dyskomfortu.

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *