Zadbaj o sen – dla zdrowia i samopoczucia

Jak dbać o siebie, aby cieszyć się dobrym zdrowiem? Jest na to wiele sposobów. Jednym z nich jest nocny odpoczynek, którego potrzebuje każdy z nas. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zadbać o tę kwestię, przeczytaj kolejne akapity tego artykułu.

Jak zadbać o zdrowy sen?

Dobre zdrowie to coś, co pragnie mieć każdy. Aby o nie zadbać, należy pamiętać o prowadzeniu odpowiedniego trybu życia. Poza unikaniem używek, zdrowym odżywianiu oraz diecie, należy także zadbać o sen. Oto kilka ważnych wskazówek na ten temat:
1. Wybierz odpowiedni materac – warto wybrać materac z wysokiej jakości pianki lateksowej lub materac ze sprężyn kieszeniowych. Każdy z nich ma swoje zalety, a wybór zależy od preferencji użytkownika. Dobry materac powinien być wytrzymały, zapewniać komfortowe warunki do snu. Materac miękki powinny wybierać osoby o wadze do 60 kilogramów. Materac o średniej miękkości to najlepszy wybór dla osób o wadze od 60 do 80 kilogramów. Materac twardy należy wybierać, gdy waga przekracza 100 kilogramów. Materac o średniej twardości sprawdzi się w przypadku osób o wadze od 80 do 100 kilogramów.
2. Wybierz dobrą poduszkę – która zadba o szyję i kręgosłup. Poduszki z wsadem syntetycznym są polecane szczególnie alergikom. Poduszki z wsadem naturalnym są miękkie i sprężyste, a więc warto je wybierać dla komfortowego snu, w przypadku braku alergii.
3. Świeżość w sypialni – jest bardzo ważna. Warto o nią dbać, aby zapewnić sobie zdrowy i komfortowy nocny odpoczynek. Pamiętaj o regularnym wietrzeniu sypialni.
Poza odpowiednimi warunkami, warto również zadbać o dobre nawyki. W ciągu dnia staraj się nie korzystać z łóżka, aby kojarzyło się ze snem. Na około pół godziny przed spaniem, odłóż na bok telefon i inne urządzenia elektroniczne. Jeśli jest to możliwe, kładź się do łóżka o tej samej porze. Dzięki tym nawykom zasypianie będzie łatwiejsze, a nocny odpoczynek bardziej komfortowy.

Mity na temat snu

Istnieje wiele mitów na temat snu, które są szkodliwe. Oto najpopularniejsze z nich:
1. Odsypianie braków jest możliwe – zazwyczaj w ciągu tygodnia nie ma czasu na sen, a więc planujesz, iż odeśpisz wszystko w weekend? Niestety nie jest to możliwe. Organizm potrzebuje odpowiedniej dawki snu każdej nocy, nie da się tego odespać.
2. Alkohol to dobry sposób na sen – faktycznie, jeśli wypijesz prawdopodobnie zaśniesz szybciej. Będzie to jednak niepełny odpoczynek, a rano obudzisz się jeszcze bardziej zmęczony niż w momencie zasypiania. Nie warto stosować tego sposobu na trudności z zasypianiem.
3. 5 godzin wystarczy, aby odpocząć – najlepsza ilość snu to 7 lub 8 godzin, chociaż czasami czas ten może być dłuższy. 5 godzin to zdecydowania zbyt mała ilość snu na dobę.
4. Opcja drzemki sprawia, że można się wyspać – kto nie zna tego uczucia, gdy budzik dzwoni, a człowiek pragnie zostać w łóżku. Myślisz, iż drzemka pozwoli Ci się wyspać? Niestety, może jedynie spowodować, że jeszcze trudniej będzie Ci wstać z łóżka. Co robić gdy budzik dzwoni? Najlepiej od razu wstać.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *