Czy płyta meblowa jest wodoodporna?

Płyta meblowa to idealny materiał do produkcji mebli. Świetnie sprawdza się bowiem zawsze, gdy zbliża się na przykład remont domu lub mieszkania. Okazuje się, że wcale nie trzeba zadowalać się niskiej jakości, nieatrakcyjnymi wariantami, jeśli chodzi o meble czy blaty. Przyjazną dla budżetu, trwałą opcją dla litego drewna, która nadal wygląda świetnie, jest bowiem płyta meblowa melaminowa.

Czym jest tego typu płyta? Melamina jest rodzajem laminatu, który powstał w wyniku formowania kombinacji melaminy i formaldehydu w trwałą płytę z tworzywa sztucznego. Proces ten polega na zastosowaniu określonego nacisku na cal kwadratowy laminatu. Wielkość zastosowanego ciśnienia zmienia jednak jego klasyfikację.

Melamina jest laminatem niskociśnieniowym (tak zwane LPL), jest wytwarzana pod wpływem wysokiego ciśnienia 300-500 funtów na cal kwadratowy. Natomiast laminat wysokociśnieniowy (tak zwany HPL), inaczej zwany Formicą, jest wytwarzany przy jeszcze wyższym ciśnieniu wynoszącym ponad 1400 funtów na cal kwadratowy.

Tak przygotowana płyta meblowa ma kilka niezwykle istotnych cech. Przede wszystkim jest bardzo trwała, a także odporna na wszelkie zarysowania. Jest do tego wodoodporna, odporna na plamy i łatwa do czyszczenia. Melamina zapewnia też doskonałe wykończenie, ponieważ dostępna jest w dosyć szerokim wyborze tekstur i naturalnych słojów drewna.

Płyty melaminowe są zatem niezwykle opłacalną, wielofunkcyjną opcją dodawania koloru, tekstury i wykończenia do projektów i przedsięwzięć. Jest to także materiał przyjazny dla domowego budżetu nie wymagający rezygnacji z jakości i trwałości. Tego typu materiał nie wymaga potrzeby szlifowania lub wykańczania, jak na przykład w przypadku litego drewna.

Ale płyty meblowe pokryte melaminą posiadają też wady. Sam materiał jest co prawda wodoodporny, jednak gdy woda przeniknie do płyty wiórowej znajdującej się pod spodem, może spowodować pewne wypaczenie melaminy. Inna wada wynikać może natomiast z niewłaściwej instalacji płyty. Mimo wielkiej wytrzymałości płyty, nieprawidłowy jej montaż do podłoża może spowodować uszkodzenia i odpryskiwanie melaminy. Krawędzie płyt melaminowych są niewykończone, dlatego melamina wymaga oklejenia krawędzi.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *