Skuteczne i bezpieczne oczyszczanie twarzy w domu – instrukcja obsługi.
Te z nas, które są właścicielkami cery mieszanej lub tłustej, a których skóra twarzy nie należy do najłatwiejszych – wymaga nieustannej opieki, w tym oczyszczania, tonizowania, nawilżania – nie powinny w ogólnym rozrachunku mieć powodów do narzekania. Choć każdej z nas zdarza się czasem patrzeć z zazdrością na gładkie policzki koleżanek, które nie mają ani odrobinę rozszerzonych porów, powinnyśmy pamiętać o tym, że sebum, którego w naszym przypadku skóra produkuje w nadmiarze, jest naszą tarczą, która broni nas przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Należą do nich mróz, wiatr, zanieczyszczenie powietrza. Dzięki właśnie tej, nieco nieestetycznej warstwie lipidowej, zachowujemy dobry wygląd skóry, a tym samym młodość znacznie dłużej niż kobiety, które o wągrach na nosie jedynie czytały w książkach science-fiction.
Doceńmy zatem ten dar i róbmy wszystko, by pomagać naszej cerze w jej funkcjonowaniu – a podstawą tego jest przede wszystkim jej dogłębne oczyszczanie. Mowa tu o tym manualnym, usuwającym zaskórniki, które zazwyczaj wykonuje się u kosmetyczki, ale które, w przypadku braku innej możliwości, z zachowaniem kilku zasada, możemy wykonać w domu same.
1. Przygotuj się do zabiegu – i pamiętaj, że powinnaś przeznaczyć na niego przynajmniej pół godziny łącznie z zabiegami kończącymi.
2. Oczyść skórę twarzy – zrób to ulubionym żelem do mycia twarzy lum mydłem. Zmyj przy tym makijaż (i zwiąż włosy).
3. Oczyść skórę raz jeszcze – tym razem peelingiem, który usunie resztki żelu, zanieczyszczeń i zrogowaciały naskórek.
4. Otwórz pory skóry – możesz to zrobić zarówno poprzez inhalację, czyli tzw. parówkę (kierowanie strumienia delikatnej pary na te strefy twarzy, które chcemy oczyścić – lub całą twarz), jak i zwyczajny prysznic (w tym przypadku niech potrwa nieco dłużej).
5. Przygotuj lustro i odpowiednie naświetlenie.
6. Jeśli jest taka potrzeba, ponownie umyj ręce – czyste dłonie to podstawa higieny przy oczyszczaniu twarzy.
7. Jeśli masz długie paznokcie, obetnij je. Niestety, długie mogą pozostawiać nieestetyczne ślady, a nawet blizny.
8. Pomóż sobie kawałkiem materiału: może to być zarówno gaza (postaw na delikatny materiał, gaza apteczna może działać nieco zbyt ścieralnie ze względu na swoją fakturę), jak i chusteczka higieniczna czy lignina. Wiele kobiet chwali sobie użycie wielorazowych chusteczek higienicznych, ale uwaga – tych wykonanych w 100% z bawełny.
9. Bądź delikatna, ale skuteczna – nie rób niczego na siłę, w końcu twarz to twoja wizytówka, jednakże pamiętaj z drugiej strony, że zabieg ten wykonywany przez kosmetyczkę jest dlatego taki efektywny, że… kosmetyczka nie ma dla nas litości (ale ma też do tego odpowiednie narzędzia !). To kwestia szczególnie przydatna w okolicach nosa – często odpuszczamy ten rejon ze względu na jego unerwienie i w związku z tym ból. Dopóki jednak nie narażamy naszą skórę na urazy mechaniczne, próbujmy być skuteczne i metodą prób i błędów, z zachowaniem należytej dbałości i higieny, starajmy się wydobyć zaskórnika.
10. Pamiętaj o… uszach i podbródku. Tam często lubią się kryć niechciani goście!
11. Wymieniaj chusteczki/ gazę w przypadku ewentualnych wyprysków z krwią czy elementami osocza.
12. Po zakończonym zabiegu oczyść twarz ponownie (jest to szczególnie ważne w przypadku wyprysków z elementami krwi czy osocza – mogą one rozsiewać bakterie), a następnie przemyj twarz tonikiem i nałóż maseczkę ściągającą pory.
13. Wreszcie nałóż krem nawilżający lub oliwkę, która ukoi zbolałą zabiegiem skórę.
14. Nie wychodź tego dnia z domu – nie narażaj skóry twarzy na działanie czynników zewnętrznych. Jeśli jednak musisz, zrób to najmniejszym nakładem kosztów, czyli unikaj wiatru, mrozu, słońca czy zanieczyszczeń, jak również mocnego makijażu, zwłaszcza podkładu. Postaw zdecydowanie na delikatnie maskujący niedoskonałości cery krem BB. I uśmiechnij się!
Najnowsze komentarze